Best of Sumner County Student Art Exhibit 2016

  Winning Artwork • Middle Schools

Middle School – Painting                                                           Middle School – Drawing

1st – DEVI BELL, 8TH GRADE                                                                                 1st -HALLIE BOWLES, 8TH GRADE

“MONOCHROMATIC IGUANA”                                                                                   “HER STORY”

ACRYLIC, TEMPERA, WATERCOLOR TRIPTYCH                                                    CHARCOAL

MERROL HYDE MAGNET                                                                                             KNOX DOSS AT DRAKES CREEK

2nd – DREW MILLER, 7TH GRADE                                                                                2nd– KELLEN ROGERS, 8TH GRADE

“WOMAN IN CUBISM”                                                                                                “TIGERS AND WOLVES”

WATERCOLOR                                                                                                               MARKER

MERROL HYDE MAGNET                                                                                           MERROL HYDE MAGNET

3rd – ALISON STEWART, 7THGRADE                                                                           3rd – HESTON LANG, 6TH GRADE

“VACATION IN FLORIDA”                                                                                             “STILL LIFE”

ACRYLIC ON CANVAS                                                                                                   COLORED PENCILS, CHARCOAL

T.W. HUNTER                                                                                                                ROBERT E. ELLIS

HONORABLE MENTION                                                                                            HONORABLE MENTION

CHANNING TALBOT, 6TH GRADE                                                                                 ARIANNA JACKSON, 7TH GRADE

“LITTLE TREE”                                                                                                                “MADISON”

WATERCOLOR                                                                                                               OIL PASTEL

MERROL HYDE MAGNET                                                                                             SHAFER

Middle School – Mixed Media                                                     Middle School – 3D

1ST – OONAGH ODOM, 8TH GRADE                                                                           1ST – RU JONES, 8TH GRADE

“STEEPLE”                                                                                                                      “SLEDGEHAMMER”

CARDBOARD AND INK                                                                                                 WOOD

KNOX DOSS AT DRAKES CREEK                                                                                KNOX DOSS AT DRAKES CREEK

2ND – JOSEPH GOODMAN, 8TH GRADE                                                                     2ND – ALLY DAVIS, 8TH GRADE

“JOSEPH’S DOG”                                                                                                           “KIMMY SEASONED SEAWEED”

SCRATCHBOARD                                                                                                           PAPER MACHE AND ACRYLIC

T.W. HUNTER                                                                                                                T.W. HUNTER

3RD – MIA RUFFRA, 8TH GRADE                                                                                 3RD – GRACE CROYLE, 7TH GRADE

“ANIMA”                                                                                                                       “DOLPHIN”

ALTERED BOOK                                                                                                             PLASTER, TEMPERA

HAWKINS                                                                                                                      ROBERT E. ELLIS

HONORABLE MENTION                                                                                            HONORABLE MENTION

WIL LEDER, 6TH GRADE                                                                                                 MARCUS DUMITRESCU, 7TH GRADE

“SCRATCH ART MANDALA”                                                                                         “THREE MAN BAND”

OIL PASTEL, TEMPERA                                                                                                 PAPIER MACHE, WIRE, TEMPERA

ROBERT E. ELLIS                                                                                                            ROBERT E. ELLIS

 

                    Best of Sumner County Student Art Exhibit 2016

Winning Artwork • High Schools

BEST OF SHOW –STATION CAMP (Blake Long, Art Teacher)

BLAIR COLBERT, 11TH GRADE

PAPER CUTS

MOD PODGE, MAGAZINES, AND CANVAS

MISCELLANEOUS MIXED MEDIA

 

High School – Painting                                                                  High School – Drawing

1stNANCY GHITA, 12TH GRADE                                                                             1stESTHER DELCARMEN DROLICK, 12TH GRADE

 “VENICE, ITALY”                                                                                                          “SWEET AND FRESH

OIL PAINTING                                                                                                               CHALK PASTEL

GALLATIN                                                                                                                      HENDERSONVILLE

 

2ndDANIELLE LONG, 12TH GRADE                                                                         2ndHOUSTON HAYNES, 12TH GRADE

CHROMATICALLY SQUARED”                                                                            “HORSE”

OIL ON CANVAS                                                                                                           PENCIL DRAWING

STATION CAMP                                                                                                            GALLATIN

 

3rd TUCKER BEALS, 12TH GRADE                                                             3rdHOUSTON HAYNES, 12TH GRADE

“STEVE JOBS”                                                                                                               “JEEP AND SOLDIERS

ACRYLIC                                                                                                                                       PENCIL DRAWING

MERROL HYDE MAGNET                                                                                            GALLATIN

 

HONORABLE MENTION                                                                     HONORABLE MENTION

DANIELLE LONG, 12TH GRADE                                                                                    AMBER WRIGHT, 12TH GRADE

THE RESURRECTION OF ATTICUS LUNA”                                                                “CUT OPEN”

OIL ON CANVAS                                                                                                           CHALK PASTEL

STATION CAMP                                                                                                            HENDERSONVILLE

 

High School – Mixed Media                                                        High School – 3D

1stTRISTAN HART, 11TH GRADE                                                                            1stBRENDA HERNANDEZ, 11TH GRADE

REFLECTIONS IN THE BAY OF SPEZIA”                                                                     “ESCAPE TOY

H2O COLORS AND RICE PAPER                                                                                 ASSEMBLAGE, STONE SPRAY PAINT

HENDERSONVILLE                                                                                                       POPE JOHN PAUL II

 

2ndMADYSYN GASS, 10TH GRADE                                                                        2ndALLISON FOWLER, 12TH GRADE

NO GIRL, NO CRY”                                                                                                     “WOODEN FLOWERS

COLORED INDIA INKS, PRISMACOLOR PENCILS ON BOARD                                BAMBOO AND TISSUE PAPER

STATION CAMP                                                                                                            POPE JOHN PAUL II

 

3rdREBECCA WHITE, 12TH GRADE                                                                         3rdEMMA FRESHWATER, 11TH GRADE

FRIDA”                                                                                                                         “THE FIFTH DIMENSION

LINOLEUM PRINTMAKING                                                                                                        WOOD AND WIRE

MERROL HYDE MAGNET                                                                                            BEECH

 

HONORABLE MENTION                                                                     HONORABLE MENTION

DEL CARMEN DROLICK, 12TH GRADE                                                                        PRESTON TRIBBLE, 12TH GRADE

PHILLIP”                                                                                                                      “TIMES OF WAR

SHARPIE, PRISMA PENCILS                                                                                        CERAMIC

HENDERSONVILLE                                                                                                       BEECH

Comments

comments

Pin It on Pinterest